10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Michael Phelps

Συντάκτης:   "Μικροί Εξερευνητές"

Ο Μάικλ Φέλπς

Ο Michael Phelps είναι ο καλύτερος κολυμβητής στον κόσμο. Σε ηλικία 15 ετών έγινε ο νεότερος αθλητής στον κόσμο που πήρε μέρος στο αγώνισμα της κολύμβησης στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Τώρα που είναι 23 χρονών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου πήρε 8 χρυσά μετάλλια: 100 και 200 πεταλούδα, 200 και 400 μικτή, 200 ελεύθερο , 4Χ100 ελεύθερο, 4Χ100 μικτή και 4Χ200 ελεύθερο. Με αυτά τα χρυσά μετάλλια κατέρριψε το ρεκόρ των 7 χρυσών μεταλλίων σε μία διοργάνωση Ολυμπιακών Αγώνων.

Από τα 8 χρυσά που πήρε τα 7 ήταν παγκόσμια ρεκόρ και εκτός από τα 100 πεταλούδα, του ήταν ολυμπιακό ρεκόρ.

Συνολικά σε 2 Ολυμπιάδες έχει κερδίσει 16 μετάλλια και υπολείπεται κατά 2 από τη Σοβιετική γυμνάστρια Λαρίσα Λατίνινα που έχει κερδίσει συνολικά 18 (9 χρυσά) σε 3 Ολυμπιάδες. Τα 14 χρυσά του όμως, είναι ρεκόρ όλων των Ολυμπιάδων.

Πριν 4 χρόνια στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας ήταν μόλις 19 χρονών και είχε καταφέρει να πάρει 6 χρυσά. Σε μια από τις πιο πρόσφατες δηλώσεις του είπε ότι του χρόνου δηλαδή το 2009 στο παγκόσμιο της Ρώμης θα ασχοληθεί περισσότερο με τα 100άρια και όχι τόσο με τις μεγάλες αποστάσεις όπως τα τελευταία χρόνια.