10ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ |   "ΤΑ ΑΠΙΘΑΝΑ ΜΟΛΥΒΙΑ"  |

ΟΔΟΣ ΝΑΥΣΙΚΑΣ

Συντάκτης: «Μικροί εξερευνητές»

Η Ναυσικά ήταν η κόρη του βασιλιά Αλκινόου και της Αρήτης. Η Ναυσικά ήταν πανέμορφη βασιλοπούλα που αντίκρισε ο Οδυσσέας όταν εξαντλημένος από τις περιπέτειες έφτασε στο νησί των Φαιάκων. Αυτή του έδωσε ρούχα να φορέσει και έπεισε τον πατέρα της να τον φιλοξενήσει. Ήταν γνωστή η αγάπη που είχε για το οικογενειακό της περιβάλλον. Η συνάντηση της με τον Οδυσσέα έμεινε στην ιστορία, πολλοί καλλιτέχνες της αρχαιότητας αφιέρωσαν πίνακες και τοιχογραφίες. Ο δρόμος που οδηγεί στο Κανόνι φέρνει στο νου την παλιά πόλη των Φαιάκων, η οποία ήταν χτισμένη σε κάποιο χώρο της χερσονήσου του Κανονίου.

ΟΔΟΣ ΦΙΓΑΡΕΤΟΥ
Συντάκτης: «Μικροί δραστήριοι»

Η οδός Φιγαρέτου είναι παράλληλη με την Ναυσικάς, που βρίσκεται το σχολείο μας. Η οδός πήρε το όνομά της από κάποιο κτηματία της περιοχής που λεγόταν Μάρκος Φιλάρετος που ζούσε και καλλιεργούσε εκεί από το 1696. Με το πέρασμα των χρόνων οι κάτοικοι της περιοχής, άλλαξαν το <λ> με <γ> και ονόμασαν την περιοχή Φιγαρέτο και συνέχισαν να καλλιεργούν στους κήπους τους διάφορα είδη κηπευτικών. Γι’ αυτό η περιοχή από τους καταπράσινους κήπους της λεγόταν και κηπουριά. Σήμερα ο δρόμος αυτός διασχίζει το συνοικισμό και οδηγεί στο Κανόνι, περνώντας δίπλα από τη λιμνοθάλασσα του Χαλικιόπουλου όπου στα αρχαία χρόνια ήταν το λιμάνι των Φαιάκων.

Η τάξη μας, αλλά και όλο το σχολείο έχει περπατήσει αρκετές φορές αυτόν τον πανέμορφο δρόμο και θα προτείναμε στους κατοίκους να διατηρήσουν τους κήπους που έχουν απομείνει, ώστε να θυμίζει έστω και λίγο την παλιά κηπουριά.

Πηγή : « Η Ιστορία της Κέρκυρας μέσα από τους δρόμους και τα καντούνια της» του Γιάννη Τσανταρίδη.

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ |   "ΤΑ ΑΠΙΘΑΝΑ ΜΟΛΥΒΙΑ"  |